تفاوت ترمه ابریشمی با ترمه پلی استر چیست؟

1--

پارچه ترمه یکی از اصیل ترین و در عین حال زیباترین پارچه های ایرانی می باشد که از الیاف طبیعی می شود. این پارچه سنتی یکی صنایع دستی ایرانی محسوب می شود و در شهر یزد بافت می شود و یکی از سوغات آن شهر به حساب می آید.اگر چه امروزه نمونه های مشابه و تقلبی این پارچه ارزشمند و گرانبها در بازار زیاد شده بنابراین روش شناخت ترمه اصل از ترمه تقلبی کار بسیار سخت و دشواری می باشد.بنابراین ما در این مقاله می خواهیم شما را با روش ها آشنا کنیم.

ترمه ابریشمی

ترمه اصل قدیم که به صورت دست بافت می باشد بسیار نادر و گران می باشد در واقع تار و پود این ترمه از ابریشم مرغوب است و بسیار نرم و لطیف می باشد و بعضی از نمونه ها نیز از پشم هستند که نرمی و لطافت بسیار زیادی دارند. البته امروزه ترمه های ابریشمی نیز در بازار هستند که با دستگاه بافت می شوند و لطافت و نرمی و براقی سطح ترمه نشان دهنده مرغوب بودن این ترمه ها می باشد البته در این ترمه ها  از رنگ های طبیعی استفاده شده و بسیار چشم نواز و زیبا هستند. و قیمت آن ها نیز گران می باشد.

 

2

ترمه پلی استر

در واقع ترمه پلی استر علاوه بر ابریشم از الیاف پلاستیکی در تار و پود ان بافت شده  و همانطور که از اسم ان مشخص می باشد پلی استر از مشتقات محصولات نفتی می باشد و نسبت به ترمه جنس ابریشمی بسیار آسانتر بافت می شود.و به خاطر همین موضوع قیمت این گونه ترمه ها ارزانتر می باشد. و حجم ان نیز به مراتب از ترمه ابریشمی سبک تر می باشد.

 

3

تفاوت ترمه ابریشمی و پلی استر

روش تشخیص  ترمه ابریشمی  از ترمه ابریشم مصنوعی یا همان پلی استر به این صورت می باشد که یک نخ از تار و پود  پارچه را جداکرده و سپس بسوزانید اگر ابریشم اصل بود بسار آهسته می‌سوزد و درآخر پودر می‌شود ولی اگر ابریشم مصنوعی  باشد مانند سوختن پلاستیک جمع خواهد شد. البته بوی سوختن ابریشم مصنوعی شبیه به بوی سوختن کاغذ می باشد و در ترمه ابریشمی بوی سوختن تار و پود آن شبیه به بوی سوخت مو می باشد.

و در واقع یکی از علت های اصلی تفاوت ترمه ابریشمی و پلی استر در ضخامت نخ موجو در ان ها می باشد. زیرا نخ پلی استر ضخامت بیشتری نسبت به نخ ابریشمی دارد و بنابراین در بافت پارچه کمتر استفاده می شود و بنابراین وزن کمتری نسبت به ابریشم دارد. تراکم پارچه ترمه نیز یکی دیگر از تفاوت های ترمه ابریشمی و پلی استر می باشد هرچقدر تراکم پارچه بیشتر باشد بافت آن ظریف تر و با کیفیت تر خواهد بود.

با لمس کردن پارچه ترمه، اگر احساس نرمی و لطافت داشتید آن ترمه اصل است؛ در این صورت، زبری پارچه می‌تواند نشان دهنده یک ترمه تقلبی می‌باشد. البته این روش در ترمه‌هایی صدق می‌کند که تنها از ابریشم بافته شده‌اند. ترمه‌هایی که از ابریشم در کنار الیاف دیگر استفاده می‌کنند را نمی‌توان با لمس کردن تشخیص داد.

ترمه سرای اسپادان با 30 سال سابقه و تجربه در زمینه دوخت های سرمه دوزی شامل: (سنتی، مدرن، ترکیبی) با بهترین و مرغوب ترین ترمه ها و سرمه های هندی اصل در خدمت شما عزیزان می باشد. شماره تماس: 978-6010-0913 خانم سماوی

مطالب مشابه

119--

روش های نگهداری و شستشوی ترمه

ترمه یکی از پارچه های اصیل و سنتی می باشد...

هفت-سین

چگونه ترمه مناسب انتخاب کنیم؟

همانطور که می دانید انتخاب ترمه مناسب بسیار سخت می...

تنظیمات قالب