سرمه دوزی چیست؟

سرمه-دوزی

در این مقاله می خواهیم شما را با یکی از هنرهای رودوزی سنتی (سرمه دوزی) آشنا کنیم .این هنر یکی از قدیمی ترین هنرهای دستی می باشد و از قدیم تا اکنون مورد استقبال مردم می باشد. در این هنر اصیل و زیبا از نقوش و طرح هایی برای دوخت استفاده می شود و با استفاده از سرمه و مروارید این نقوش بر روی ترمه دوخت می گردد.

هنر سرمه دوزی چیست؟

 

در واقع سرمه دوزی شامل دوخت ملیله فلزی یا سرمه از جنس طلا و نقره می باشد و به صورت تابیده و فنری شکل می باشد و بر روی پارچه ترمه و مخمل دوخت می شود. این الیاف طلایی  به دلیل درخشندگی و زیبایی که دارد بسیار مورد استقبال هنرمندان و هنردوستان قرار گرفته است. البته این هنر نیز بسیار مورد استقبال هنردوستان خارج از ایران نیز می باشد و با استقبال خوبی همراه بوده است.

این هنر اصیل و زیبا از دوران ساسانیان و هخامنشیان رواج پیدا کرد و در دوره صفویان مورد استبال زیادی قرار گرفت و در واقع این سرمه ها در قدیم  به صورت مفتول تو خالی از جنس طلا و نقره بود و هم اکنون از جنسل بدل طلا و نقره می باشد و قیمت مناسب تری نسبت به جنس اصلی آن دارد بنابراین بیشتر مورد استقبال مردم می باشد.

(در قسمت زیر ویدیویی کوتاه از هنر سرمه دوزی خانم سماوی برای نمونه قرار داده شده است.)

 

نقش های سرمه دوزی:

در دوخت سرمه دوزی انواع نقش های سنتی استفاده می شود که از قدیمی ترین و اصیل ترین نقوش به شرح زیر می باشد:

انواع بته جقه، انواع گل و گلدان ،نقوش اسلیمی و ختایی،انواع حیوانات و پرندگان، خوشه های انگور، انواع  آیات قرانی، انواع میوه ها و…

 

موارد استفاده از هنر سرمه دوزی:

 

از هنر سرمه دوزی بسیار استفاده می شود در قدیمی رسم بود در جهیزیه دختران از ترمه و هنر سرمه دوزی به صورت قاب و یا سوزنی داده می شد.و بسیار با ارزش و گران بها بود هم اکنون نیز این هنر بسیار ارزشمند می باشد و همچنان در جهیزیه  در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر انواع کاربرد های سرمه دوزی را برای شما شرح داده خواهد شد.

تزئينات دور يقه، سفره هاي قند،بقچه سوزني، پرده هاي نفيس، انواع تابلوهاي تزئين، كمربند و كيسه هاي پول، رويه جعبه هاي نفيس،جلد کوسن، سینی حنابندان عروس، سرمه دان، روتختی ، انواع رومیزی، انواع کیف های هدیه و….

 

رومیزی مربع طرح گل و جقه 88307روتختی سنتی سرمه دوزی شاهپسندرومیزی مربع طرح ماه

 

 

 

 

 

 

 

شهرهای که این هنر سرمه دوزی در آن ها دوخت می شود شامل: اصفهان، یزد، تهران، شهرکرد، کاشان می باشد.

 

بیشتر بدانید:

روش های نگهداری و شستشوی ترمه

 

انواع دوخت های سرمه دوزی:

 

هنر سرمه دوزی مانند دیگر هنرهای رودوزی سنتی شامل یک سری دوخت ها می باشد که هر کدام برای دوخت قسمت خاصی از نقوش سرمه دوزی کاربرد دارد و در این مقاله ما سعی کردیم از مهمترین و در عین حال قدیمی ترین دوخت های سرمه دوزی را بیان کنیم که شامل موارد زیر می باشد.

دوردوزی، زنجیره ای ،دوخت مورب، جناغی، ساقه دوزی و بست دوزی، زیگزاگ، مارپیچ الوان روی زنجیره، لانه زنبوری، دوخت پیچ ، گل رز ،توپر دوزی، پنبه دوزی.

و از انواع سرمه هایی که در دوخت سرمه دوزی استفاده می شود می توان به سرمه ساده و باریک و ضخیم و سرمه پیچ یا فرانسوی در انواع رنگهای(طلایی،کرم، زیتونی)، سرمه بلرسنت نقره ای طلایی اشاره کرد.

رومیزی مربع سرمه دوزی طرح چهلستونرومیزی مربع سنتی قاجاری882

 

 

 

 

 

 

ترمه سرای اسپادان با 30 سال سابقه و تجربه در زمینه دوخت های سرمه دوزی شامل: (سنتی، مدرن، ترکیبی) با بهترین و مرغوب ترین ترمه ها و سرمه های هندی اصل در خدمت شما عزیزان می باشد.                                                    شماره تماس: 978-6010-0913 خانم سماوی

مطالب مشابه

223--

سرمه دوزی بر روی مخمل

همنطور که می دانید سرمه دوزی یکی از هنرهای قدیمی...

تنظیمات قالب