سرمه دوزی بر روی مخمل

223--

همنطور که می دانید سرمه دوزی یکی از هنرهای قدیمی و سنتی می باشد و امروزه مصارف زیادی داشته و این هنر زیبا و ماندگار علاوه بر پارچه ترمه بر روی پارچه مخمل زیر دوخت می شود. و علاوه براین برای دوخت سرمه دوزی بر روی مخمل نیاز به مهارت و تبحر خاصی می باشد. در ادامه شما را با سرمه دوزی خانم سماوی آشنا خواهیم کرد.

نحو دوخت سرمه دوزی بر روی مخمل

 

وسایل مورد نیاز:

  •  کارگاه سرمه دوزی
  • نخ
  • سوزن معمولی و سوزن مروارید دوزی
  •  سرمه،تراش و مروارید
  • قیچی
  • لایی پارچه ای

در ابتدا باید پشت پارچه مخمل را لایی بزنید تا محکم شود و سپس مراحل دوخت را شروع کنید.

نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که پارچه مخمل باید از جنس مرغوب باشد تا در حین دوخت سرمه دوزی چروک نشود و البته در بازار انواع سرمه و تراش با رنگ ها و مدل های مختلف وجود دارد بهترین نوع آن هندی می باشد چون بر اثر گرما و حرارت تغییر رنگ نمی دهد و سیاه نمی شود.بنابراین در زمان خرید سرمه از نوع هندی خریداری کنید و مروارید استفاده شده در سرمه دوزی از کشور چک می باشد و در بازار در دو رنگ شیری کم رنگ و شیری پررنگ موجود می باشد.

در زیر قسمتی از دوخت سرمه دوزی بر روی مخمل را برای شما عزیزان قرار دادیم.

 

البته پارچه های مخمل در رنگهای مختلف وجود دارند که شما می توانید متناسب با دکوراسیون منزل خود انتخاب کنید و به منزل خود زیبایی خاصی ببخشید.در دوخت های سرمه دوزی باید سرمه ها را در ابعاد یکسانی برش بزنید تا دوخت شما مرتب و هماهنگ باشد و ظرافت و زیبایی خاصی داشته باشد.

 

224 222

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ترمه سرای اسپادان با 30 سال سابقه و تجربه در زمینه دوخت های سرمه دوزی شامل: (سنتی، مدرن، ترکیبی) با بهترین و مرغوب ترین ترمه ها و سرمه های هندی اصل در خدمت شما عزیزان می باشد. شماره تماس: 978-6010-0913 خانم سماوی

مطالب مشابه

سرمه-دوزی

سرمه دوزی چیست؟

در این مقاله می خواهیم شما را با یکی از...

تنظیمات قالب